Gary Chapman amerikai író, lelkész, családi és párkapcsolati tanácsadó 1992-ben jelentette meg Az öt szeretetnyelv című könyvét, amely az egész világon nagy siker lett, és amelyet aztán számtalan másik követett. Chapman úgy gondolta, hogy egy szereteten alapuló kapcsolatban az emberek által kifejezett érzések besorolhatók az általa meghatározott öt típusba.
Chapman szerint mindenkinek megvan a saját személyre szabott nyelve, amelyen kifejezi a másik iránti szeretetét, és amelyen el is tudja fogadni a szeretetet a másiktól. A kulcs pedig az, hogy ismerjük a magunk és a másik szeretetnyelvét, és mindkét fél igyekezzen úgy kifejezni érzéseit, ahogyan az a másiknak befogadható, megérthető.
Így mindketten elégedetlenek lesznek: aki a szeretetet adja, az nem érti, hogy a másiknak ez miért nem elég jó, míg a másik fél úgy érzi, őt nem is szeretik igazán. A cél tehát az, hogy mindkét fél „beszélje” a másik szeretetnyelvét, és használja azt, amikor az érzéseit akarja kifejezni partnere felé.
Könyveiben Chapman részletesen kifejti, hogyan alakul ki gyerekkorunktól kezdve az a kommunikációs csatorna, amelyen a legkényelmesebb számunkra kifejezni a szeretetünket, és amelyet elfogadni is leginkább tudjuk. Ezekbe most mélyebben nem megyünk bele, csupán bemutatjuk az ötféle szeretetnyelvet. Te melyiket (melyikeket) beszéled?
Az öt szeretetnyelv #1: Elismerő szavak
Aki számára az elismerő szavak jelentik a szeretetet, annak sok verbálisan kifejezett dicséretre, elismerésre van szüksége ahhoz, hogy szeretve érezze magát. Ha tehát ez a partnerünk szeretetnyelve, akkor valósággal kivirágzik, ha elhalmozzuk szóbeli dicséretekkel. Természetesen az a jó, ha ezek a dicsérő szavak szívből jönnek, felemelően hatnak a másikra, és az adott helyzetre vonatkoznak. (Nem biztos ugyanis, hogy sokat segít, ha valakinek megdicsérjük csodás ruháját, amikor éppen arról panaszkodik, hogy kirúgták a munkahelyéről).
Az öt szeretetnyelv #2: Minőségi idő
Sokak számára egy szeretetkapcsolatban elengedhetetlen, hogy időről-időre mély interakcióban legyenek egymással, és ne csak egymás mellett létezzenek. Ezek az interakciók lehetnek mély beszélgetések, egy közös társasozás vagy kártyázás, egy aktív közös élmény, mint például egymással teniszezni vagy pingpongozni. A lényeg, hogy élvezhessék egymás osztatlan figyelmét, amikor egyikük sem merül el a saját világában vagy egy külön tevékenységben. Ha partnerünknek ez a szeretetnyelve, akkor rendszeresen szüksége van ezekre a minőségi együttlétekre, különben nem érzi szeretve magát.
Az öt szeretetnyelv #3: Szívességek
Ezt a szeretetnyelvet úgy is hívhatnánk, mint cselekvő szeretet. Aki számára ez jelenti a szeretet kifejezését, az sokkal fontosabbnak tartja, hogy partnere tettekkel fejezze ki elismerését iránta. Számára a puszta szavak nem mondanak túl sokat. Ő akkor érzi szeretve magát, ha a másik tesz érte valamit. Ez a szeretetnyelv akkor okozhat konfliktusokat, ha valaki nem érez rá elsőre, mit vár el tőle párja, utóbbi pedig nem tudja megfogalmazni, mit szeretne.
Ha felismerjük, hogy ez partnerünk szeretetnyelve, akkor nagyon könnyen elsajátíthatjuk: Valentin-napra ajándék gyanánt vigyük neki ágyba a reggelit, ha nehéz hete van a munkában, végezzünk el néhány házimunkát helyette, és máris szeretve és megbecsülve érzi majd magát.
Az öt szeretetnyelv #4: Ajándékok
Ezt a szeretetnyelvet azért fontos felismerni, mert ha partnerünk számára az ajándék jelenti a szeretetet, akkor könnyen lehet, hogy még egy számunkra jelentéktelen évforduló elfelejtése is megsértheti. Azokkal ellentétben, akik számára az apró szívességek fontosak, az ajándékokra vágyó embernek egy szelet csoki vagy egy szál virág is többet mond minden szónál.
Ő akkor érzi, hogy a másik szereti és gondol rá akkor is, amikor nincsenek együtt, ha rendszeresen kap erről visszajelzést egy ajándék formájában. Az évfordulók, ünnepek, születés- és névnapok pedig különös fontossággal bírnak számára, és szereti, ha ezekre egy olyan ajándékot kap, amelyből érzi, hogy a másik energiát fektetett a kiválasztásába.
Az öt szeretetnyelv #5: Testi érintés
Akik számára ez fejezi ki leginkább a szeretetet, azok rengeteg ölelésre, összebújásra, kézfogásra, csókra vágynak. Ha ezt megkapják, akkor élik meg a kapcsolatban azt, hogy fontosak a másik számára és szeretve vannak.
Pedig egy hosszú ölelés, összebújva alvás vagy szeretetteli csók rengeteg érzelmi energiát közvetít akár nagyon rövid idő alatt is. Aki ezt a nyelvet beszéli, annak a számára sokkal jelentőségtelibb egy őszinte, szeretettől túlcsorduló ölelés, mint bármilyen ajándék vagy kedves szó. Őt a testi érintés győzi meg arról, hogy a másik szereti és elfogadja.
Te melyik szeretetnyelvet beszéled?
Természetesen a legtöbb embernek nem egy szeretetnyelve van, habár az jellemző, hogy van egy domináns, amely fontosabb a többinél. Lehet azonban olyan is, hogy egy ember számára két-három nyelv is fontosabb, és a többi szorul háttérbe. A lényeg, hogy ismerjük a sajátunkat, és azt is tudjuk, melyik az a nyelv, amelyen, ha „megszólalunk”, partnerünk a legbiztosabban érzi majd, milyen sokat jelent számunkra. Ahogyan azt is jó tudni, mely szeretetnyelv az, amely számára teljesen érdektelen.
Habár Gary Chapman elmélete első olvasatra nagyon egyszerű, meglepően sokat javít egy kapcsolaton az, ha megismerjük, mit vár el tőlünk a másik a szeretet kifejezése terén, ahogyan az is, ha mi képesek vagyunk elmondani a párunknak, ő mit tegyen azért, hogy szeretve érezzük magunkat mellette. Ha bővebben is érdekelnek a szeretetnyelvek, érdemes elolvasni Gary Chapman könyveit, különösen, mert nemcsak pároknak ad remek tanácsokat, de például szülőknek is – hiszen lehetséges, hogy gyerekünk szeretetnyelve is eltér a miénktől. Addig is, mindenképpen érdemes megnézni a magyar vagy az angol nyelvű honlapot, ahol egy rövid kvízt kitöltve az is megtudható, kinek melyik az elsődleges szeretetnyelve.
- Még több pszichológiai tárgyú cikket olvashatsz ebben a rovatunkban.
- A pszichológus válaszol: Esküvő helyett szakítás
- Társfüggő vagy? Így lépj ki az ördögi körből
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is!
- A cikkben látható képek teljes fotóanyagát és kreditlistáját angol nyelvű oldalunkon nézheted meg..