Ma már az a ritkább, sőt talán furcsa is, ha egy pár a házasság előtt nem él együtt. Ezt már nem is tanácsolnánk senkinek, hiszen az összeköltözés a közös élet egyik fontos mérföldköve, ami tulajdonképpen a házasság főpróbájának is tekinthető. Éppen ezért azonban túl könnyelműen sem szabad rábólintani, és tényleg csak azzal érdemes összeköltözni, akivel valóban hosszú távon is el tudjuk képzelni a közös jövőt. Nem mindenkinek ugyanaz az ideális időzítés, de azért van néhány általános szabály arra, mikor és mi okból érdemes összebútorozni a szerelmünkkel.
Várjunk, amíg elég stabil a kapcsolat
Van, aki legszívesebben azonnal összeköltözne mindenkivel, akibe szerelmes lesz. Különösen a kezdeti, szimbiotikus időszakban, amikor az érzelmek is a legmagasabb hőfokon égnek, tűnik jó ötletnek, hogy szerelmünkkel, akivel amúgy is sülve-főve együtt vagyunk, ténylegesen is együtt lakjunk. A kezdeti láng azonban egy idő után mindenképpen ellobban, és nem ritka, hogy végül ráébrednek a felek: nem sok közös van bennük, nem egy az útjuk, nem egymással szeretnék leélni az életüket.
Ha csupán egy pár hónapos együtt járásról van szó, akkor sokkal kevésbé megrázó egy ilyen kapcsolatot felszámolni, ha párunkkal külön éltünk, mintha együtt. Akármilyen könnyen megy bele valaki, az együttélés szükségszerűen komolyabbnak mutatja a kapcsolatot – akkor is, ha az a valóságban nem az. Ez pedig nemcsak a későbbi elválást nehezíti, és teszi még drámaibbá, de igazából önmagában is hozzájárulhat ahhoz, hogy két ember szétmenjen. Az összeköltözéssel ugyanis rengeteg nehézség és konfliktus is együtt járhat. Nem biztos, hogy jó ötlet mindezekkel megterhelni egy olyan kapcsolatot, amely még abban a szakaszban tart, ahol a két fél idealizálja egymást.
Az összeköltözés egy olyan stabil kapcsolatot feltételez, amely elbírja az együtt lakás okozta nézeteltéréseket is. Különösen, mert egy ilyen kapcsolatban már korábban megismerhettük a másik gyenge pontjait, és rengeteg olyan tulajdonságát is, amelyek miatt könnyebb vagy éppen nehezebb lehet vele együtt élni – így sokkal kevesebb meglepetéssel és csalódással kell számolnunk.
Egy stabil kapcsolatban volt elég idő kiismerni a másikat, így az összeköltözés előtt is világos, kivel is fogunk ezután együtt élni.
Emellett az is nagyon fontos, hogy elegendő időt töltsünk egymás társaságában, egy térben: tapasztaljuk ki, milyen együtt kelni és feküdni, közösen takarítani, bevásárolni, vagy csak úgy együtt lenni anélkül, hogy közös tevékenységet folytatnánk. Amíg ezeket nem tapasztaljuk meg, míg nincs egy elképzelésünk arról, milyenek lesznek együtt a hétköznapok, addig nem érett meg a kapcsolat arra, hogy összeköltözzünk.
Okosan hozzuk meg a döntést
Egy stabil, szeretetteli kapcsolat, ahol már elég jól ismerjük a másikat, remek kiindulópont, de még akkor is sok dolgot át kell gondolni és meg kell beszélni, mielőtt összebútorozunk a szerelmünkkel. Például azt, hogy mindketten ugyanazt akarjuk-e, vagy egyikünk nyomás alatt van, de valójában még nem áll készen az összeköltözésre. Egy ilyen döntést csak akkor érdemes meghozni, ha mindkét fél számára egy természetesen következő lépcsőfok.
Amíg bárki is bizonytalan, addig érdemes elnapolni a dolgot, és inkább arról beszélgetni, hogy ki miért akar vagy nem akar együtt lakni.
A praktikus szempontokat is nagyon fontos alaposan megbeszélni összeköltözés előtt. Elsőnek azt, hogy hol lesz a közös lakás, és kinek mekkora kompromisszumot kell kötnie az együttélés érdekében. Egy ilyen döntést sosem szabad kizárólag kényelmi szempontok szerint meghozni: nem jó, ha az a kizárólagos érv az összebútorozás mellett, hogy így pénzt spóroltok, vagy valamelyikőtök kényelmesebben tud bejárni a munkahelyére.
Ugyanakkor, ha a kapcsolat valóban arra a szinte jutott, hogy ez a helyes lépés, a fenti dolgok mindegyike fontos kérdéssé válik. Ha egyik félnek kényelmetlen kompromisszumokat kell hoznia, az konfliktusokat szülhet és rombolhatja a kapcsolat minőségét. Nagyon alaposan végig kell hát gondolni, hogy az érzelmi szempontok mellett praktikusan mit nyerünk és mit veszítünk az összeköltözéssel.
A pénzügyeket kiemelten fontos részletesen megvitatni: nem mindegy, hogy egy pár teljesen közös kasszán lesz-e ezentúl, esetleg mindig mindent feleznek, vagy a fizetésükhöz viszonyítva részarányosan osztoznak a költségeken. Sokszor hiheti azt egy pár, hogy ezek majd maguktól kialakulnak, hogy megbeszélés nélkül is egy platformon vannak, és aztán kiderül, hogy korántsem. Ugyanígy a közösen végzendő feladatokat is el kell osztani: a takarítást, bevásárlást, a számlák intézését.
Amire sokszor nem gondolunk
Akinek volt már lakótársa, az tudja, hogy a közös lakás nem átjáróház: ha barátok vagy rokonok jönnek látogatóba, esetleg egyedül szeretnénk tölteni az estét, azt meg kell beszélnünk a lakótársunkkal. Ha egy pár összeköltözik, ez nem mindig ilyen magától értetődő, pedig sok konfliktust szülhet. Akinek eddig természetes volt, hogy bármikor fölugorhat hozzá az anyukája vagy a barátja, az megsértődhet azon, ha a másik nem örül, ha csak úgy bejelentés nélkül érkeznek a vendégek.
Pedig a közös lakás alkalmazkodást igényel.
Még az összeköltözés előtt vagy pedig a legelején meg kell beszélni, hogy a rokonok és azok a barátok, akik nem közösek, mikor és hogyan jöhetnek látogatóba, és persze azt is, hogyan lehet mindkét félnek lehetősége arra, hogy egyedül is legyen, ha arra vágyik. Ez utóbbi is kényes kérdés, mert sokszor bántó, ha valaki megkéri a párját, hogy hadd legyen egyedül egy kicsit – pedig ezek teljesen természetes igények. Ha mindezeket előre megbeszélik a pár tagjai, sokkal kevesebb vita lesz akkor, amikor „élesben” is felmerülnek.
Ugyanígy végig kell gondolni, mi történik egy komolyabb veszekedés vagy nézeteltérés után, amikor senki sem vonulhat vissza pár napra a saját lakásába. Összeköltözni tehát tényleg csak akkor érdemes, ha bármilyen körülmények között komfortosan érzitek magatokat egymás társaságában, kellően rugalmasak és kompromisszumkészek vagytok, és őszintén tudtok beszélni minden olyan kérdésről, ami felmerülhet az együtt lakás során.
Olvasd el ezeket az írásokat is:
- Miért leszünk valakibe szerelmesek, másba pedig miért nem?
- Ghosting – Hogyan dolgozzuk fel, ha valaki felszívódik az életünkből?
- Társfüggő vagy? Így lépj ki az ördögi körből
- Az öt szeretetnyelv – Te melyiket beszéled?
- 5 mindennapi szokás, ami elmélyíti a párkapcsolatot
- Létezik ideális életkor a házasságra?
- Megbocsátható a hűtlenség? Ezt mondják a szakértők
- 12 kérdés, amit érdemes megbeszélni házasságkötés előtt
- Olvasgass izgalmas eljegyzési történeteket ebben a rovatunkban.
- Kövess minket Pinterest és Instagram oldalainkon is.